باتوم های کوهنوردی و فواید آن

0
3903

فواید استفاده از باتوم کوهنوردی

۳ ژوئن ۲۰۱۰ مطالعه‌ ای که توسط اساتید دانشگاه نورث اومبریا انجام شد، برای اولین بار نشان داده است که باتوم ها به حفظ عملکرد ماهیچه کوه‌نوردان کمک می‌کنند و در عین حال به طور قابل توجهی درد روزهای بعدی کوه‌نوردان را کاهش می‌دهند.

در این پژوهش، ۳۷ مرد و زن ورزشکار به دو گروه با تناسب اندام برابر تقسیم شدند و از آنان خواسته شد به کوه اسنودون (مرتفع‌ترین کوه انگلستان) و ولز صعود کنند و فرود آیند.

در میان یک گروه باتوم توزیع و نحوه استفاده از آن به آنان آموزش داده شد، در حالی‌که گروه دیگر بدون باتوم کوه‌نوردی کردند. هر دو گروه در شب قبل غذایی مشابه خوردند؛ صبحانه‌ ایی مشابه صرف کردند، بار هم وزنی را حمل کردند و در طی صعود و فرود استراحت‌های برنامه ریزی شده مشابه‌ی داشتند.

ضربان قلب شرکت کنندگان و perceived exertion rating هر فرد در طی کوه‌پیمایی ثبت شد. سپس در پایان کوه‌پیمایی و در فواصل ۲۴ ، ۴۸ و ۷۲ ساعت پس از آن آسیب و عملکرد ماهیچه از طریق تست‌های مختلف ارزیابی شدند.

نتایج نشان دادند گروه استفاده کننده از باتوم، درد ماهیچه بسیار کمتری داشتند. این گروه توان از دست رفته کمتر و بهبودی سریع‌تر بلافاصله پس از کوه‌پیمایی در مقایسه با گروه کنترل داشتند.

دردی که توسط خود افراد ارزیابی شد در ۲۴ ساعت در هر گروه بالا رفت اما گروه استفاده کننده از باتوم هم در این زمان و هم در ۴۸ ساعت به طور قابل توجهی پایین بود. به علاوه، سطوح آنزیم کراتین کیناز ( که نشان دهنده آسیب عضله است ) در زمان ۲۴ ساعت در گروه بدون باتوم بسیار بیش‌تر بود، در حالی‌که سطوح آنزیم گروه باتوم دار نزدیک به سطوح قبل از کوه‌پیمایی بود و این امر نشان می‌دهد که آسیب ماهیچه‌ ایی که داشتند قابل اغماض بود.

در کوه‌نوردی به ما آموختن که باتوم ها در صعودها ۲۰ درصد و در فرودها ۳۰ درصد می‌توانند نیروهای وارد بر مفاصل پایین بدن کاهش می‌دهند. اما تحقیق موجود، محدود به آزمایشگاه یا مکان های بیرون غیر کوهستانی، نظیر پیست‌های دومیدانی بوده است و تنها بر بررسی‌های بیومکانیکی در زمینه فشار بر مچ پا، زانو و مفصل ران متمرکز بوده است. این اولین مطالعه مستند در مورد تاثیر باتوم ها در محیط‌هایی است که این وسیله برای آن طراحی شده‌اند.

دکتر گلین هواتسن، مسوول انجام مطالعه می گوید:«نتایج، مدرک قوی را ارائه می‌کنند که باتوم ها دامنه آسیب ماهیچه را در طی کوه‌پیمایی یک روزه، تقریباً تا نقطه محو کامل کاهش می دهند.

جلوگیری از آسیب وارد بر عضله احتمال داده می‌شود، انگیزه ( فرد ) را بهبود می‌بخشد و بدین خاطر باعث می‌شود افراد به مدت طولانی‌تری از فواید ورزش بهره برند.

به احتمال مزیت مهم‌تر آن است که فواید توام استفاده از باتوم در کاهش فشار به قسمت‌های پایین بدن، افزایش ثبات و کاهش آسیب ماهیچه می‌تواند به اجتناب از آسیب در روز‌های بعد از کوه‌پیمایی هم کمک کند.

اغلب افت زمان واکنش و حس وضعیت، همراه با عضله‌های آسیب دیده است که سبب افتادن و لغزیدن می‌شود که می‌تواند منجر به آسیب بیش‌تر در کوهستان و یا زمین‌های ناهموار شود.

این یافته‌ها به طور خاص کاربرد قوی برای ورزشکارانی دارد که می‌خواهند فعالیت چند روزه در کوهستان انجام دهند.»

نحوه استفاده از باتوم: طول باتوم بر اساس قد فرد و شیب مسیر باید تنظیم شود و همچنین طوری که در هنگام استفاده از باتوم آرنج زاویه ۹۰ درجه داشته باشد.دراستفاه از باتوم دقت شود تا حد امکان نزدیک به خط عمود بدن باشد .

باتوم ها در ازای هر ساعت فعالیت کوهنوردی چندین تن وزن را از روی اندام تحتانی به دستها منتقل می کنند و در ازای یک روز فعالیت سنگین کوهنوردی حدود ۳۰ تن وزن و فشار را از روی زانوهای شما منتقل می کند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

2 × سه =