Thermal Belt یا کمربند گرمایی چیست ؟

0
4023

بهتر از قبل از تعریف کمربند گرمایی آشنایی مختصری با مه دره داشته باشیم.

مه عبارت است از ابر به زمین چسبیده. در شرایطی که دید افقی کمتر از ۱ کیلومتر است. در دو حالت مه تشکیل میشود یا اینکه هوا تا حدی سرد  شود که دما به زیر نقطه ی شبنم برسد ویا اینکه هوای خشک و هوای مرطوب غیر اشباع مخلوط شوند.

مه دره یا ValleyFog  پدیده ای است که درکف دره بوجود آمده و تا ارتفاع مشخصی از دره ادامه دارد و عموما با طلوع خورشید از میان می رود اما با گرم شدن تدریجی هوا از میان خواهد رفت.

کمربند گرمایی یا ThermalBelt  محدوده ای در دره است که دمای آن در ساعاتی از شبانه روز نسبت به کف دره و نقاط بالایی دره بسیار بالاتر بوده و جهت اتراق و چادر زدن و یا شب مانی های اضطراری بسیار مناسب است. اختلاف دمای آن با کف و بالای دره بین ۵ تا ۱۵ درجه سانتی گراد است. و عموما در آن منطقه درختان و گیاهان رشد بهتری و تجمع بیشتری دارند.

مرز بالای مه دره شروع این کمربند است که ارتفاعی بین ۷۰ یا ۱۵۰متری از کف دره دارد.

بسیاری از دره نوردان و کوهنوردانی  که نیاز به شب مانی در شب های سرد زمستانی یا شب های سرد دره ها را  داشتند عمدتا دچار بد خوابی و بی خوابی های شدید و یا سرمازدگی های ناگوار شده اند که با اطلاع از این مهم می توانستند شب مناسب تری را سپری نمایند و صدمات جدی به آنها وارد نشود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

پانزده + 15 =