۵۰ اشتباه بزرگ در صعود(قسمت پنجم)

0
2402

پنچاه اشتباه بزرگ در صعود عنوان مقاله ای از Laura Snider است که توسط آقای حمید شفقی به صورت آزاد ترجمه شده است و به بررسی پنجاه  اشتباه عمده در صعود که می تواند منجر به مرگ، سانحه، آسیب و یا حتی کندی صعود شود، می پردازد.

سعی ما بر این است که در طی ده قسمت به آن بپردازیم

  • بیست و یک: استفاده از ابزارهای استراتژیک در کارگاه

گاهی ممکن است شما ابزاری را که در کراکس(Crux) یک مسیر کاربرد دارد را در کارگاه استفاده کنید. همیشه به یاد داشته باشید اگر شکاف روبه روی شما شکاف بازی است اگر می توانید با خلاقیت در کارگاه خود از ابزارهای ریز استفاده کنید. ابزار درشت را برای کراکس نگاه دارید.

البته این مساله را هم به یاد داشته باشید که هیچگاه ایمنی کارگاه را با این کار زیر سوال نبرید. در صورتیکه در ادامه مسیر نیاز به ابزار خاصی دارید حتما کمی فرود روید و ابزارهایی که دیگر کاربرد ندارند را از قسمت پایین باز کنید. این مساله باعث صرفه جویی در وقت و انرژی شما خواهد شد.

  • بیست و دو: حمل کردن تسمه های دوخته نشده

تسمه های دوخته نشده کاربرد بسیار زیادی دارند. گره این تسمه ها به آسانی باز می شود و شما می توانید از آنها برای گرفتن میانی در حفره های سنگ و یا بلوک کردن به دور درختچه ها استفاده کنید. (این قابلیتی است که تسمه های دوخته شده ندارند) حتما در دیواره نوردی دو جفت تسمه جهت مواقع اضطراری همراه داشته باشید.

  • بیست و سه: اصطکاک اشیا هم جنس روی هم

هیچ وقت تجهیزات سنگنوردی هم جنس را روی هم نسرانید. به عنوان مثال، طناب باردار با سایش بر روی تسمه به طور قطع تسمه را خواهد سوزاند و به خود طناب نیز آسیب خواهد رسید.نمونه های زیادی از حوادثی که در ایران اتفاق می افتد به این خاطر است. همیشه از یک کارابین برای این اتصال استفاده کنید. سایش دو جسم هم جنس باردار بر روی هم حتی برای مدت زمان بسیار کوتاه می تواند در سنگنوردی فاجعه بار باشد.

  • بیست وچهار:  فراموش کردن آچار کیل

آچار کیل می تواند هم در پاکسازی مسیر بسیار پرکاربرد باشد و هم در جمع آوری ابزارها و هم کمک حال شما در عبور دادن بلوک از حفره های درون سنگ. هیچگاه این ابزار کلیدی را فراموش نکنید.

  • بیست و پنج: فراموش کردن چراغ پیشانی

هر وقت قصد صعود بر روی یک مسیر با بیش از یک طول را دارید حتما چراغ پیشانی خود را همراه ببرید. بارها برای صعود مسیری برنامه ریزی کردم که در نظرم چهار ساعته مسیر تکمیل می شد اما در نیمه های شب به پایین دیواره رسیدم. چراغ پیشانی باید حتما در یک مکان قابل دسترس و همراه دیواره نورد باشد. نداشتن روشنایی در یک بحران می تواند بزرگ ترین حوادث را به بار بیاورد. همچنین چراغ پیشانی در مواقع خطر می تواند برای علامت دادن از دور بسیار بهتر از صدای شما باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

سه + 1 =