کورژنوسکایا

0
3682

قله کورژنفسکایا (به روسی: Корженевской Пик) سومین قله بلند در کوههای پامیر در تاجیکستان است. این قله یکی از پنج قلهای است که در منطقهٔ اتحاد جماهیر شوروی قرار دارد و به پلنگ برفی موسوم اند. نام این قله همنام با ِا ِوگنیا کورژنفسکایا، همسر جغرافیدان روسی، نیکولای کورژنفسکایا است که در آگوست ۱۹۱۰ این قله را کشف کرد. کورژنفسکایا در جریان ترجمه و ورود به زبانهای گوناگون به اشکال مختلفی از جمله کورژنیفسکای، کورژنوسکوی و … تلفظ میشود.

موقعیت

قله کورژنفسکایا در حدود ۱۳ کیلومتری جنوب قلهٔ کمونیزم نام داشت قرار قلهٔ اسماعیل سامانی که قبلاً پامیر است. این قله در منطقهٔ دارد و بلندترین قلهٔ انتهای یال شمال غربی رشته کوه آکادمی علوم و در مسیر شمال به جنوب مرکز پامیر واقع شده است. قله بر روی ساحل جنوبی رودخانه موکسو افراشته است و در غرب قله، یخچال Fortambek قرار دارد. با اینکه بیشتر رشتهکوه آکادمی علوم در ولایت مختار کوهستان بدخشان در کشور تاجیکستان است، اما کورژنوسکایا کمی به سمت غرب مرز ولایت بدخشان قرار دارد و در واقع در محدود ٔه جرگهتال که تابعیت جمهوری دارد واقع شده است.

ویژگی های قابل توجه

کورژنوسکایا (با احتساب قلهٔ خانتانگیری با ارتفاع بالای ۷٫۰۰۰ متر منطقهٔ ۶٫۹۹۵ متر) یکی از پنج قلهٔ شوروی سابق است که کوهنوردان برای تصاحب جایزه پلنگ برفی باید آن را صعود کنند. این عنوان پر افتخارترین عنوان کوهنوردی در منطقهٔ شوروی و آسیای مرکزی است. گفته میشود که این قله دومین آسان این مجموعه پس از قله لنین است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

پنج + 6 =