فروشگاه تجهیزات کوه نوردی

نحوه چیدمان کوله پشتی در برنامه های کوهنوردی

0
9823
چیدمان کوله پشتی کوه پلاس
Hiker woman with backpack and mountain equipment,looking at view in Valais region,Matterhorn,Switzerland,Europe

نحوه چیدمان کوله پشتی در برنامه های کوهنوردی

چيدمان كوله :

چيدن وسايل در كوله پشتي، روش و شيوه خاصي دارد كه عدم رعايت آن موجب بدبار شدن كوله، فشار زياد به بدن، جلوگيري از تحرك و راه رفتن صحيح و نيز گرفتن وقت زيادي جهت خارج كردن وسيله مورد نياز از كوله است.اگر وسايل بدجوري در كوله پشتي گذاشته شوند، ممكن است كه صدماتي به وسايل و خود كوله پشتي وارد نماييد.

در برنامه هاي كوهنوردي ،ابتدا بايد مشخص كنيد كه برنامه شما يك روزه است يا چند روزه؟اگر برنامه يك روزه داريد، كوله شما بايد متناسب با فعاليت يك روزه شما باشد، يعني يك كوله متوسط .

قبل از اينكه وسايل خود را درون كوله پشتي جاي دهيد، ابتدا آنها را تهيه و در روي يك سطح قرار دهيد.هيچ چيزي رادر داخل بطري هاي شيشه اي حمل نكنيد. چيزهايي مثل مربا، عسل و خوردنيهاي مشابه را در ظروف پلاستيكي حمل كنيد.ظروف شيشه اي هم سنگين هستند و هم احتمال شكسته شدن آنها بر اثر ضربه خوردن درون كوله وجود دارد كه در اين صورت فاجعه خواهد بود!

اصول کوله چینی کوه پلاس

چنانچه به يك برنامه زمستاني و يا بهاره مي رويد كه احتمال خيس شدن وسايل وجود دارد، سعي كنيد كه كيسه هاي پلاستيكي براي آنها تهيه و اجناس خود را درون آنها قرار دهيد. توجه داشته باشيد كه كت، شلوار يا كيسه خواب پَر در صورت خيس شدن سه روز طول ميكشد كه خشك شوند. داشتن كاور كوله در رنگهاي مختلف در برنامه ها و فصول مختلف الزامي است.

اگر كوله چيني به طريقه مناسب صورت نگيرد ، مركز ثقل بدن دچار اختلال مي شود.در اين وضعيت فرد تحت تاثير نيرو به عقب و جلوخم شده و بنابراين مركز ثقل ديگر روي بدن شخص متمركز نيست و شخص ازحالت تعادل و ايستايي خارج مي شود.در چنين شرايطي بدن سعي مي كند به حالتي پايدار برسد تا از افتادن جلوگيري كند و اين امر در شرايطي كه كوله بر پشت حمل مي شود يعني تحميل فشاربيشتر بر ستون فقرات وكمر كه نتيجه آن آسيب ديدگي در اين ناحيه ها مي باشد.

بنابراين هرگاه بخواهيم براي حمل چيزي بر پشت ويا برداشتن چيزي از سطح زمين اقدام كنيم و تعادل خود را از دست ندهيم بايد مركز ثقل را نزديك بدن قراردهيم. اين كاريست كه بدن به صورت خودكار هميشه در تمام حالتهاي راه رفتن ،پريدن ، دويدن ، شيرجه زدن و… انجام مي دهد.

مواردي كه در هنگام چيدن كوله پشتي بايد مد نظر داشت :

1- توزيع مساوي وزن بين راست و چپ كوله.

2- دسترسي سريع به وسايل درون كوله و دانستن محل هر كدام از وسايل.

3- در راهپيمايي ساده ، براي استقرار بهتر، اقلام سنگين كمي بالاتراز كمر قرارداده شود.

4- در راهپيمايي سنگين، براي تعادل بيشتر سنگيني كوله نزديك به كمر قرار گيرد.

5- بسته بندي وسايل داخلي كوله كمك بزرگي براي پيدا كردن سريع آنهاست .بهتر است برخي اقلام مرتبط در كيسه هايي با رنگهاي متفاوت قراردهيم . مثل: كمكهاي اوليه ، غذا ، تنقلات و …

6- از حجم داخلي ظروفي مثل ليوان و قابلمه مي توان براي جا دادن موارد ظريف و حساس استفاده كرد.

7- غذاي خود را زير كپسول خوراك پزي در كوله  قرار ندهيد.

8- از تمام فضاي داخلي كوله استفاده كنيد ، وقتي كه كوله را حمل مي كنيد نبايد اقلام داخل آن حركتي داشته باشند.

9- از تسمه هاي كوله جهت تنظيم فضاي داخلي كوله براي چيدن بهتر اقلام داخل كوله استفاده كنيد.

10- از تسمه هاي روي دسته كوله جهت نزديك كردن كوله به بدن استفاده شود.

11- کوله پشتی باید توسط کسی که آن را حمل می کند بسته شود. کـولـه پشتی موقعی خوب بسته شده که ضمن حرکت اگر چیزی بخواهید، فوراً روی آن دست بگذارید.

12- قبل از حركت و بعد از چينش وسايل در منزل ، كوله را بر پشت خود قرار داده  و نحوه قرارگيري كوله را بر پشت خود بيازماييد تا اشكالات احتمالي برطرف شود.

13- سعی شود وسایل و پوشاکی را که در مواقع ضروری و کلاً در طول روز به آن نیاز نیست در بخش زیرین کـولـه چیده شود و بهتر است برای جلوگیری از خیس شدن وسایل، مخصوصاً کیسه خــواب وپوشاک، آنها داخل کیسه های پلاستیکی قرار داده شوند. پس از آن وسایل سنگین تر خود شامل کنسروها و … را در راستای ستون فقرات از قسمت بالای لگن نزدیک به بدن در قسمت بالای کوله قراردهید.

14- مواد غذایی مورد نیاز در طول روز مثل قمقمه، آب، تنقلات، غذای بین راه، کمکهای اولیه، بادگیر،کلاه، دستکش، چراغ قوه، چاقو، لیوان، طناب انفرادی، یک عدد کارابین را در جیبهای بغل و درب کوله جای دهید.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

یک × پنج =