فروشگاه تجهیزات کوه نوردی

تاریخچه دره نوردی ایران

0
2763
تاریخچه دره نوردی کوه پلاس

تاریخچه دره نوردی ایران

تاریخچه ورود به دره های فنی و عمودی به همراه کار فنی و دسترسی با طناب در سال 1332 همزمان با ساخت سد کرج (امیرکبیر ) و استقرار گردان چترباز و گارد جاویدان ارتش در آن مکان شروع می گردد، دره تکاوران در محل استقرارشان توسط گارد جاویدان ارتش گشایش شد. دره دارای 4 آبشار است که فقط 3 ماه از سال آب جاری دارد،  اولین بار دو شخص نظامی به نامهای آقایان وزیری (وزیری نژاد) و مرتضوی اقدام به شناسایی دره اندرسم (تنه دار) در منطقه چهار باغ مازندران می کنند ولی پس از فرود دوم مجبور به خروج از دره می شوند و در تیرماه سال 1362 تیم دو نفره به سرپرستی مرحوم رضا اقمشه و حسین سمیع موفق به گشایش این دره می شوند. این گشایش نقطه عطفی برای دره نوردی ایران می باشد.

در سال 1373 گروه داراب گرد به سرپرستی آقای عبدالمحمدی اقدام به گشایش دره رغز در استان فارس می کند. سال 1380 گروه خانه کوهنوردان تهران اقدام به گشایش دره کمجل در منطقه سیاه بیشه مازندران کرد. دهه 80 دره های زیادی گشایش شد و هر سال با اکتشاف و گشایش مسیرهای جدید این رشته ورزشی گسترش بیشتری می یافت.

مرداد 1384 بزرگترین تراژدی غم انگیز دره نوردی و کوهنوردی ایران رقم خورد، یک تيم 11 نفره از باشگاه خانواده و طبيعت قزوين دردره «اندرسم» جاده چالوس بر اثر وقوع سیل دچار حادثه گشته و همگی فوت شدند.

مهرماه سال 1388 دوره جستجو و نجات دره توسط  U.S.Search And Rescue Organization به میزبانی باشگاه دماوند تهران به مدرسی مجید ثابت زاده در منطقه شاهان دشت برگزار گردید.

تا اواخر دهه هشتاد دره نوردی بر اساس دانش سنگنوردی و با همان تکنیک ها و طناب ها صورت می گرفت. در این زمان گروه هایی به فعالیت های تخصصی تر در خصوص دره نوردی پرداختندو سعی در بروز رسانی تکنیک های دره نوردی و گشایش های بیشتر داشتند.

بهار سال 1391 اولین همایش کشوری دره نوردی در نیشابور و در تابستان همان سال همایش دوم در کرج برگزار شد. دستاورد این همایش‌ها لزوم آموزش دانش روز دره نوردی بود که در این راستا در پاییز سال 1391 به میزبانی هیئت کوهنوردی اصفهان و گروه کوهنوردی آراد، دوره رسمی دره نوردی توسط آکادمی دره نوردی آمریکا[2] در اصفهان تحت نظر آقای ریچارد کارلسون[3] برگزار شد.
این آموزش‌ها شامل دو دوره متفاوت هنر دره نوردی[4] و تکنسین نجات دره[5] بود که در مدت 15 روز برگزار شد.
تابستان 1392 سومین همایش کشوری دره نوردی در قرارگاه فدراسیون در پلور برگزار شد و در پاییز همان سال اولین مانور مشترک نجات در دره توسط هلال‌احمر و شرکت‌کنندگان دوره تکنسین نجات دره برگزار شد.
سال 1392 برای اولین بار در فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران بخش دره نوردی راه‌اندازی گردید. در حال حاضر در ایران، تنگ الیت واقع در جاده چالوس مازندران سخت‌ترین دره ایران است که دارای درجه 3C4XIII است؛ که در سال ۱۳۹۲ توسط گروه کوهنوردی آراد گشایش شد. این دره به خاطر حجم بالای آب آن باعث شده تا سنگ‌ها لیز، آب‌دیده و سخت گشته، جریان‌های آبی خطرناک به وجود آمده و سفیدی و کف آلوده بودن آب باعث عدم دید مناسب زیر آب و حوضچه‌ها گردیده است.
بزرگترین اکتشاف و پیمایش دره نوردی دره کمجه خولا Chamje Khola می باشد .این دره بین قله آناپورنا (۸۰۹۱m) و قله ماناسلو (۸۱۶۳m) در نپال قرار دارد و ۷ کیلومتر طول و ۲۳۰۰ متر کاهش ارتفاع دارد. در سال ۲۰۱۱ کار اکتشاف توسط تیمی فرانسوی – نپالی به سرپرستی رودولف استورم Rodolphe Sturm به پایان رسید. درجه دره نوردی آن v7.a7.VI در سیستم درجه بندی اروپایی می باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

10 + دوازده =