فروشگاه تجهیزات کوه نوردی

آسیب شناسی ورزشي در کوهنوردي (مفاصل زانو)

0
2048

آسیب شناسی ورزشی در ورزش کوهنوردی:
عوامل اصلي تخريب كننده مفصل زانو در ورزش کوهنوردی عوامل مختلفی است.

بي شك ورزش كوهنوردي با تمامي لذت ها و زيبايي هاي آن هميشه طرفداران بي شماري داشته و خواهد داشت ولي رعايت نكردن برخي اصول اوليه در دراز مدت سبب تخريب مفصل زانو شده و باعث درد فراوان در مفصل زانو خواهد شد..
پيشگيري بهترين راه درمان هر دردي ميباشد:

١- كاملترين و بهترين راه تقويت مفصل زانو بدنسازي عضلات چهار سر زانو و همسترينگ ميباشد.
با تقويت اين عضلات فشار زيادي از روي مفصل زانو برداشته شده و بي شك دچار مشكل زانو درد نخواهيم شد.

٢-صعود هاي سرعتي و در ادامه فرودهاي با سرعت بالا در محيط كوهستان شايد در ابتدا شما رو دچار مشكل نكند ولي در دراز مدت مفصل زانو را تخريب كرده و ميتواند هر كوهنوردي را زمين گير كند.

٣- حمل كوله هاي سنگين يكي ديگر از عوامل تخريب كننده مفصل زانو و همچنين سبب كمردرد خواهد شد. لازم به ذكر است كه بيشترين وزني كه هر كوهنورد مجاز به حمل آن ميباشد بايد حداكثر ١/٤وزن خودش باشد.

٤-استفاده از كفش مناسب كوهنوردي هر فصل با رعايت استاندارهاي جهاني يكي ديگر از عوامل پيشگيري كننده از تخريب مفصل زانو ميباشد.

٥- استفاده از باتوم كوهنوردي در هر صعود و فرودي در محيط كوهستان بي شك يكي ديگر از مهمترين عوامل پيشگيري كننده از تخريب مفصل زانو استفاده صحيح و درست از باتوم كوهنوردي ميباشد.

در هنگام فرود بيشترين ضربه و فشار را مفصل زانو با ٥برابر وزن هر شخص تحمل ميكند. يعني اگر به عنوان مثال وزن شما در حدود ٨٠كيلو و كوله پشتي شما٢٠كيلوگرم باشد؛ در هنگام فرود مفصل زانوي شما فشاري در حدود ٥٠٠كيلوگرم را تحمل ميكند؛ ولي با استفاده صحيح از باتوم كوهنوردي علاوه بر حفظ تعادل و نظم در هنگام فرود ٣٠درصد از فشار وارده بر مفصل زانو را بر ميدارد.

٦- خوردن مايعات فراوان در هنگام كوهنوردي علي الخصوص خوردن آب سبب هيدراته شدن بدن شده و از آسيب هاي وارده به مفصل زانو در دراز مدت ميكاهد.

٧- كاهش وزن يكي ديگر از عواملي است كه علاوه بر حفظ سلامتي بدن هر شخصي سبب پيشگيري از تخريب مفصل زانو خواهد شد.

٨- ريكاوري مناسب پس از هر برنامه كوهنوردي….بهترين و مناسب ترين راه ريكاوري مفصل زانو پس از هر برنامه سنگين كوهنوردي ؛شنا كردن و راه رفتن در آب استخر ميباشد.

٩- خوردن قرصهاي گلوكوزامين و غضروف ساز فقط و فقط جنبه تجاري و تبليغاتي داشته و شايد در كوتاه مدت سبب كاهش درد در مفصل زانو شوند ولي در دارز مدت اثري نخواهند داشت.

با رعايت يه رژيم سرشار از غذاهاي دريايي و سبزيجات فراوان و همچنين استفاده از تجارب دكترهاي تغذيه به سلامت بيشتر مفصل زانو و بدن خود كمك خواهيم كرد.

شايد خواندن اين نوشته ها وقت زيادي از شما نگيرد ولي مطمئن باشيد كه رعايت كردن هر كدام از اصول بالا كليد كاهش دردهاي مفصل زانو در دراز مدت خواهد شد و شما به عنوان يك كوهنورد بدون هيچ مشكلي ورزش خواهيد كرد.
از وبلاگ انجمن پزشکی کوهستان ایران

انجمن پزشکی کوهستان ایران

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

نوزده + 3 =