بلندترین پل معلق ایران، دره خزینه لرستان

0
3731
دره خزینه لرستان کوه پلاس

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی
تهیه کننده: رضا اسماعیلی

طبیعت در سراسر دنیا و نقاط مختلف شکل خاصی به خود می گیرد و گاه این شکل به حدی خارق العاده خلق می شود که هر نگاهی را به خود خیره می کند و وسوسه ی سفر را به جان افراد می اندازد. شاهکارهای طبیعت یکی دو تا نیستند و تعداد زیادی از آنها را می توان در نقاط مختلف جهان یافت اما یکی از آنها در گوشه ای از کشور عزیزمان، ایران جا خوش کرده و چهره ی دلبرانه ی خود را به نمایش گذاشته است.

کمتر کسی است که نام گرند کانیون به گوشش نخورده باشد؛ دره ای در ایالت آریزونای آمریکا که در دو میلیارد سال پیش و در اثر فرسایش سنگ ها توسط آب به وجود آمده و با عمق تقریبی حدود ۱۶۰۰ متر بسیاری از گردشگران و به ویژه علاقه مندان به طبیعت را به سوی خود می کشاند تا شگفتی آن را به چشم ببینند و مبهوت زیبایی های آن شوند.

ما هم قصد دیدن زیبایی های این دره مشهور را داریم اما به جای آمریکا، آن را در ایران جستجو می کنیم.

کوله بارمان را بسته ایم و قصد سفر به لرستان را داریم؛ دیاری که با جاذبه های طبیعی و تاریخی سحر انگیز و جلوه های تماشایی، می تواند خستگی را از تنمان به در کند. در میان این جاذبه ها سراغ دره ای را می گیریم که به گرندکانیون ایران شهرت یافته و بسیار خیره کننده به نظر می رسد.

دره خزینه کوه پلاس

چرا دره خزینه؟


– دره خزینه یکی از شگفتی های طبیعت ایران به شمار می رود که در اثر سالها فرسایش به وجود آمده است.

– این دره میزبان یک پل معلق است که از آن با عنوان بلندترین پل معلق ایران یاد می شود.

– این دره شباهت های زیادی به گرندکانیون آمریکا دارد که در تصاویر زیر می توانید آن را مشاهده کنید.

دره خزینه لرستان کوه پلاس
دره خزینه لرستان کوه پلاس

دره خزینه

دره خزینه نام جاذبه ای منحصر به فرد است که در میانه های جاده پلدختر به اندیمشک و در جوار روستایی به همین نام قرار دارد. این دره نشانه هایی از فرسایش در طی سال های دور و دراز را دارد و گویی پس از فراز و نشیب های بسیار به شکل امروزی خود در آمده است.

در کنار نقش و نگارهایی که بر دیواره های دره خزینه به چشم می خورند، عبور رودخانه ی کرخه از میان این دره جلوه ای خاص به آن بخشیده و با عبورش طراوت را مهمان این منطقه می کند. طراوت و زیبایی ها را که کنار بگذاریم شباهت بسیار زیاد این جاذبه با گرندکانیون آمریکا ویژگی خاصی است که در کمتر جایی در ایران به این شکل دیده می شود. در تصاویر زیر بخشی از این شباهت ها را برایتان به تصویر کشیده ایم.

دره خزینه لرستان کوه پلاس

دره خزینه لرستان کوه پلاس
دره خزینه لرستان کوه پلاس
دره خزینه لرستان کوه پلاس

دیدنی ها و تفریحات

در سفر به دره خزینه دیدنی هایی وجود دارند که نباید آنها را از دست بدهید:

۱- پل معلق دره خزینه | بلندترین پل معلق ایران

یکی از جاذبه های مهم این دره وجود پلی به طول ۱۱۲ متر و ارتفاع ۸۵ متر  است که از آن با عنوان بلندترین پل معلق ایران و حتی خاورمیانه یاد می شود. پیش از این پل معلق در مشکین‌شهر اردبیل به عنوان دارنده ی این مقام شناخته می شد اما هم اکنون پل معلق دره خزینه با ۵ متر ارتفاع بیشتر توانسته در رده بالاتر قرار گیرد.

این پل معلقِ کابلی بر فراز رود کرخه قرار دارد و در منطقه ای دره ای و صخره ای واقع شده است که میزبان دو پل کوچک و بزرگ معلق می باشد. یک طرف پل معلق دره خزینه در لرستان قرار دارد و طرف دیگر آن به استان ایلام می رسد و به این وسیله دو سوی دره به هم متصل شده است. این پل با استفاده از  چهار طناب کابلی و اتصال چوب های روسی ساخته شده و بسیار مستحکم و زیبا به نظر می رسد.

این پل چگونه ساخته شده است؟

گفته می شود که در جریان مطالعات و جانمایی اولیه سد کرخه‌ی ۲ که قرار بود بر روی رود کرخه احداث شود، وجود یک گسل در منطقه در سال ۸۱ تشخیص داده شد و موجب تعطیلی ساخت و ساز گردید. سپس در محلی دیگر با فاصله تقریبی یک کیلومتر از محل قبلی، مطالعات ثانویه زمین‌شناختی و ژئوتکنیک آغاز شد تا محلی دیگر مشخص شود. تردد و نقل‌ و انتقال گروه مطالعاتی و تجهیزات گمانه زنی نیاز به یک پل داشت تا عبور و مرور به راحتی میسر گردد. این نیاز منجر به آغاز عملیات ساخت پل معلقی بر فراز رود کرخه در اوایل بهار سال ۸۲ گردید و تا پاییز همان سال آماده ی بهره برداری شد.

دره خزینه لرستان کوه پلاس
دره خزینه لرستان کوه پلاس
دره خزینه لرستان کوه پلاس

۲- پیچ نعل اسبی

همانگونه که پیش تر اشاره کردیم، دره خزینه شباهت زیادی به گرندکانیون در آمریکا دارد و نمونه ای از آن در ایران می باشد. در یکی از بخش های دره، این شباهت به اوج خود می رسد و تصویری بسیار مشابه با پیچ نعل اسبی در گرند کانیون پیش روی بازدیدکنندگان قرار می گیرد.

در این قسمت صخره ای را در وسط خواهید دید که در اثر فرسایش نقش و نگاری خاص به خود گرفته و آب، آن را احاطه کرده است.

دره خزینه لرستان کوه پلاس

۳- خوشگذرانی در دره خزینه

برای آنکه بیشترین لذت را از این سفر ببرید، از انجام فعالیت های زیر غافل نشوید:

۱- قدم زدن بر روی پل

تصور کنید که بر بالای یک ساختمان ۲۹ طبقه هستید اما آنچه که در زیر پای خود می بینید، رودخانه ای است که صدای گذرش به گوش می رسد. این تصویر چیزی است که با رفتن به روی پل معلق دره خزینه پیش چشم شما قرار می گیرد و لحظات هیجان انگیزی را برای شما به ارمغان می آورد.

وزش باد در این منطقه هیجان را به اوج خودش می رساند و پل را به این طرف و آن طرف تکان می دهد. این تکان ها باعث می شود تا معلق بودن را بیشتر حس کنید و هیجانی خاص را تجربه نمایید.

دره خزینه لرستان کوه پلاس
دره خزینه لرستان کوه پلاس

۲- گشت و گذار و عکاسی

وجود پل معلق، پیچ نعل اسبی و بسیاری از مناظر شگفت انگیز باعث شده تا فرصت خوبی برای خلق تصاویر تماشایی فراهم شود. در سراسر این دره و به ویژه بر روی پل می توانید مناظر زیبایی را شاهد باشید و عکس های منحصر به فردی را ثبت نمایید.

۳- صخره نوردی و کوهنوردی

ارتفاعات موجود در این منطقه باعث شده تا کوهنوردان و صخره نوردان نیز به آن بیایند و صعودی متفاوت را برای خود رقم بزنند. البته برای این کار باید حتما از آمادگی لازم برخوردار بود و راهنمایی راه بلد را به همراه داشت.

دره خزینه لرستان کوه پلاس

بهترین فصل سفر

به طور کلی لرستان در منطقه ای کوهستانی واقع شده است که در بهار و تابستان از آب و هوایی معتدل برخورار می باشد. به دلیل قرار گیری دره خزینه در در منطقه ای که در معرض تابش آفتاب قرار دارد، بهتر است بهار و اوایل پاییز را برای این سفر انتخاب کنید.

دره خزینه لرستان کوه پلاس
دره خزینه لرستان کوه پلاس

کجا بمونیم؟

در سفر به دره خزینه می توانید در هتل ها، مهمانسراها و خانه های محلی در شهرهای اطراف اقامت نمایید. در این میان کسانی هستند که ترجیح می دهند، شب را در طبیعت به صبح برسانند و کمپینگ در طبیعت را تجربه کنند.

دره خزینه لرستان کوه پلاس

ملزومات سفر

پیش از رفتن به این منطقه، بهتر است آب آشامیدنی و مقداری مواد غذایی تهیه کنید و همراه خود ببرید. به دلیل آفتابگیر بودن منطقه، کرم ضد آفتاب، عینک آفتابی و کلاه نقاب دار را نیز فراموش نکنید. پوشیدن کفش مناسب پیاده روی نیز در این سفر پیشنهاد می شود.

دره خزینه لرستان کوه پلاس

 راه دسترسی

آدرس

استان لرستان، شهرستان پلدختر، روستای دره خزینه

راه دسترسی

برای رسیدن به این جاذبه به شهرستان پلدختر بروید و از آنجا وارد جاده ی اندیمشک شوید. پس از طی ۴۷ کیلومتر به روستای دره خزینه می رسید و سپس با طی دو کیلومتر به محل کارگاه سدسازی کرخه‌ی ۲ وارد می شوید.

با عبور از محل کارگاه سدسازی کرخه‌ی ۲ و طی مسافت ۳ کیلومتری به بالای پل معلق می رسید و می توانید از زیبایی های دره خزینه لذت ببرید.

فاصله از مرکز استان و شهرهای اطراف

خرم آباد: ۱۳۶ کیلومتر

پلدختر: ۴۰ کیلومتر

اندیمشک: ۷۳ کیلومتر

موقعیت دره خزینه بر روی نقشه

 

دغدغه های کارناوالی

این دره با وجود تمام زیبایی ها و ویژگی های منحصر به فردش، آنچنان که باید شناخته نشده و مورد توجه قرار نگرفته است. این در حالی است که گرند کانیون آمریکا با ایجاد امکاناتی همچون پرواز بر فراز دره، تفریحات هیجانی، قایق سواری و … توانسته به یک قطب گردشگری در جهان تبدیل شود. دره خزینه نیز می تواند با کمی توجه و ایجاد امکانات به عنوان مقصدی مهم در گردشگری لرستان مطرح گردد و حتی گردشگران خارجی را نیز به این منطقه بکشاند.

دره خزینه لرستان کوه پلاس

توصیه های مهم:

طبیعت، امانتی در نزد ماست و به آیندگان نیز تعلق دارد پس با حفظ و نگهداری از آن به ایندگان هم اجازه ی لذت بردن از زیبایی هایش را بدهیم.

به هنگام عبور از پل مراقب باشید و از شوخی های نامناسب با همراهانتان خودداری کنید چرا که ممکن است به سقوط آنها از پل منجر شود.

در سفر به لرستان از خرید سوغات و صنایع دستی غافل نشوید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

16 + چهارده =