بهترین زیرانداز برای کیسه خواب

2
6714
فوم زیرانداز کوه پلاس

در این مبحث مطلبی در مورد  زیراندازهای کوهنوردی که برای کیسه خواب استفاده می شود، تنوع و مشخصات آن، ارائه می شود،که با توجه به نوع صعود و سبک صعود می توانید از انواع آن استفاده کنید.

با ما همراه باشید در مجله آموزشی تخصصی کوهنوردی koohplus.com کوه پلاس

باید گفت که زیراندازی که در زیر کیسه خواب استفاده می شود از هر نوع استانداردی که باشد عامل اصلی یک خواب راحت در طبیعت است که مانع نفوذ سرما و رطوبت هستند، این زیرانداز شماست که در تابستان به شما اجازه میدهد در هوای آزاد به راحتی شب را به سر کنید و در زمستانها در چادرتان سرما را حس نکنید.

زیرانداز کیسه خواب کوه پلاس

به همراه داشتن یک زیرانداز خوب در برنامه های زمستانی بسیار حائز اهمیت است و همچنین در برنامه های تابستانی، اگر تحت ه رشرایطی مجبور به شب مانی در طبیعت شدید و زیرانداز عایق همراه نداشتید بهتر است قبل هر تصمیمی برای خواب از لباسهای اضافه، کوله پشتی، طنابهای کوهنوردی استفاده کنید و باید گفت که در غیر این صورت شما شب سختی را خواهید داشت.
استفاده از صفحه های چوبی و یا شاخه های بریده شده درختان می تواند تا حدی کمکتان کند.
زیرانداز بادی:
از انواع زیراندازهای موجود که توسط شرکتهای تولید کننده به بازار ارائه می شوند بایدگفت که نمونه های بادی به خاطر سبک بود و حجم کمی که دارند در بین کوهنوردان محبوبتر هستند، این نوع زیرانداز ها در واقع یک کیسه پر شده از هوا هستند که توسط شخص کوهنورد با دهان و یا بوسیله تلمبه های کوچک باد شده و برای زیرانداز استفاده می شوند، ما اگر از این نوع زیرانداز استفاده میکند باید همیشه مراقب سوراخ شدن آن باشید که با توجه به وزنی که تولید شده اند دارای پارچه هایی با مقاومت پایین هستند.
بعضی از این مدل زیراندازها علاوه بر اینکه توسط باد پر می شوند دارای مقداری الیاف و فوم نیز هستند.
زیرانداز فوم فشرده:
اما قدیمی تر از زیراندازهای بادی، فوم های فشرده هستند که در بسیاری از موارد از زیراندازهای بادی بهتر عمل میکنند، این نوع فوم ها در واقع یک عایق رطوبتی و دمایی هستند که با ضخامتهای مختلف در بازار موجود بوده و علاوه بر آن خیلی از شرکتهای تولید کننده با طراحی ها و ضخامت های مختلف آن را تولید میکنند.
فومها به خاطر ترکیب قرار گرفتن سلول های فوم، دارای سطح نسبتا نرمی هستند، وزن آن کم و توانایی محبوس کردن هوای در بین سلول ها را بیشتر میکند و این مسئله باعث می شود که فوم ها کارآمدی بالایی داشته باشند.
در طراحی های جدید این نوع فوم ها علاوه بر ساختار سلولی خود در سطح هم دارای خلل و فرجی هستند که در اشکال مختلف تولید شده و هوای بیشتری را در سطح زیرین و رویی خود نگه میدارند.
بهتر است برای استفاده در زمستان از این نوع زیراندازها و با ضخامت های بالاتری استفاده کنید

فوم نرم و غیر فشرده :

این نوع زیرانداز را حتما باید با یک آستری واتر پروف استفاده کنید، چرا که در غیر این صورت این فوم حجیم می تواند مانند یک ابر اسفنجی آب را به خود جذب کند.

اندازه زیرانداز :
بهترین اندازه که در کوهنوردی بعنوان یک استاندار نا نوشته شناخته می شود ۵۰*۱۸۰ می باشد که با توجه به اندازه چادرها نیز می توان گفت اندازه مناسبی است اما در چند سال اخیر تولید کنندگان کشور چین زیراندازهایی با اندازه های ۵۵ و ۶۰ سانت هم تولید کرده اند.

 

2 ديدگاه

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

9 − چهار =